Nil Botanik ve Peyzaj Samsun Bahçe Bakımı
Atatürk Bulvarı Çakırlar Yalı Mh. 6262. Sk. No:10 Atakum / Samsun
0362 457 58 66
Çam Ağacı Budaması

Çam ağaçları uzun ömürlü ve sağlam bir gövde yapınsa sahiptir. Çoğu zaman aşırı büyümesi, alanı kaplaması, ve zararlıların ağaca verdiği harsalar budama önünde engel teşkil eder. Ağacın budaması titizlikle bir uzman Ziraat Mühendisi tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yanlış yapılan budama sonucu ağacın kesilen yerlerinden sürgün vermesi güçleşir. En uygun zaman kış dinlenme zamanının sonudur. Kış aylarının bittiği aylar budama için idealdir.

 

  1. Öncelikle ölü ve zarar görmüş dalları temizlenmelidir. Çam ağaçlarının gövdeye yakın iç kısımlarında ölü dallar çok bulunmaktadır. Bu dalların temizliğine öncelik verilmelidir.
  2. Kesilen dallar ağaç altından süpürülmeli ve üst dalları görmek için alan açılmalıdır.  İç kısımdaki ölü dallarlın kesilmesiyle üst kısımlara ulaşabilmek için rahat bir çalışma ortamı sağlanır.
  3. Ağacın boyutunu küçültmek, yeni sürgünlerin gelişmesini sağlayacaktır. Doğru ve teknik yapılan budamadan sonra yaz aylarında yeni sürgünler çıkmaya başlayacaktır. Böylelikle ağacın boyutunu istediğiniz seviyede tutmanız mümkün olacaktır.
  4. Yüksek dallara uzanmak için elektrikli veya benzinli bir hızar kullanılmalıdır. Hızar keskin bıçağı ve testeresi sayesinde yüksek dallara erişimi kolaylaştıracaktır.

Kaynak:bahcevanlar.com