Nil Botanik ve Peyzaj Samsun Bahçe Bakımı
Atatürk Bulvarı Çakırlar Yalı Mh. 6262. Sk. No:10 Atakum / Samsun
0362 457 58 66
Limon Ağacı için Soğuk Zararına Dikkat

Yaprak döken ağaçlar sert geçen kış ayları boyunca kendilerini koruma altına alırken, limon ağaçları tüm yıl boyunca büyümeye devam eder. Bu durum limon ağacını soğuk hava zararına duyarlı hale getirir. Bu zararın sebebi, nemin yapraklarda ve meyvede depolanmasından kaynaklanmaktadır.

Yaprak zararı

Limon ağacı yaprakları donma derecesi altındaki sıcaklıklarda, yaprak içindeki nem donmaya başlayacak ve dolayısıyla hücre zarları zarar görecektir. Bunun neticesi olarak da yaprak ölümleri başlayacaktır. Donma esnasında yapraklar sağlıklı görünebilir ancak buzlar çözülmeye başlayıp hava sıcaklığı arttığında yapraklar gevşek ve solmuş bir yapıya bürünecektir.

Dal zararı

Uzun süre soğuğa maruz kalmış limon ağaçları dalları ve gövdesinde hasar belirtileri gösterebilir. Ağaç kabuğu gevşemeye ve dallara doğru yayılmaya başlar. Ağaç kabuğundaki değişiklikler hemen belli olmasa da donma olayı bittikten bir zaman sonra ortaya çıkabilir.

Meyve zararı

Meyve zararını ağacın dalındayken tespit etmek güçtür ancak limon ağacının donmasıyla birlikte meyveleri hasar görebilir. Donma meydana geldiğinde limon iç eti ağır hasarlı ve yenmeyecek duruma gelebilir. Olgunlaşmadan meyvenin düşmesi, meyve kararması ve meyve üzerinde küçük çukurların oluşması donma hasarının dış belirtileridir.

Hasar Tespiti

Soğuk ve don zararı hemen tespit edilemeyebilir. Ağaç, mevcut yeni büyüme düzenine devam eder. Düzeltici tedbirlerden budama, bahara kadar ertelenmelidir. Budama zamansız yapıldığında yeni dal ve yaprak üretimi durur. Bahar ayları geldiğinde, zarar görmüş dallar geriye doğru budanmalıdır. Rengi koyu kahverengine dönmüş dalları bıçakla kazımak, ağacın eski görüntüsüne kavuşmasına yardımcı olur.

Öneriler

Limon ağacını soğuktan korumak için kök iz düşümünün  5 cm kalınlığında malçlanması gerekmektedir. Küçük bir ağaca sahipseniz ağacın etrafına 4 uzun çıta çakarak şeffaf naylonla sarmak gerekir ancak naylon bitkiye değmemelidir. Naylona 2-3 adet delik delinmesi içeride aşırı sıcak oluşumunu ve yanmayı engeller.  Limon ağacı gibi sıcak iklim bitkilerini Marmara Bölgesi için, doğrudan güney cepheye ve kuytu bir yere dikmek gerekmektedir.