Nil Botanik ve Peyzaj Samsun Bahçe Bakımı
Atatürk Bulvarı Çakırlar Yalı Mh. 6262. Sk. No:10 Atakum / Samsun
0362 457 58 66
Sebze Bahçesi Kurmak

Sebze bahçenizin gübrelenmesi için iyi bir verim almak adına önem arz etmektedir. Öncelikle toprağınızı iyi tanımalısınız bunun için de yapmanız gereken yöntem toprak analizidir. Bu test sayesinde toprağınızda yeterli azot, fosfor, potasyum, magnezyum ve kalsiyum olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

 Ayrıca bu testle birlikte toprağınızın pH’ını ve ne kadar organik maddeye sahip olup olmadığını da saptayabilirsiniz.

10-10-10 gibi dengeli gübreleri dikimden itibaren 15 günde bir kullanılması sebzeler için en uygun olanıdır. Sebzelerin yetişme ortamlarının pH aralığı 6,5- 7,0 olmakla birlikte bitkiler bu pH aralığında besin elementlerini daha kolay alabilmektedirler.

Sebze bahçesinde yapılan hataların başında aşırı azotlu gübre kullanımı gelmektedir. Çim için kullanılan 25-5-10 gübresinin sebzelerde de kullanılması büyük bir hatadır çünkü 25-5-10 gübresindeki azot, çimin yeşil ve kalın olmasını sağlar ancak bunu sebzeler için istemeyiz.

Fosfor ise çiçek gelişimini destekleyen temel elementtir. Özellikle domates, biber ve hıyarda verimi artırmak için çok önemlidir.

Potasyum ise bitkide hücre duvarının kalınlığını sağladığı gibi bitkiyi strese ve hastalıklara karşı da koruma görevini üstlenmiştir.

  

Kaynak:bahcevanlar.com